Eksport do Niemiec. Polska w czołówce.

admin

23/01/2022

Sprzedaż do Niemiec jeszcze nigdy nie miała się tak dobrze. Okres ostatnich 5 lat jest dowodem na to, że polski eksport do Niemiec systematycznie się rozwija. Co prawda, zachwiała nim nieco pandemia, aczkolwiek od kilku kwartałów przeżywa on prawdziwy przełom. Z danych GUS-u wynika, że tylko w pierwszej połowie 2021 r. wartość polskiego eksportu do Niemiec wyniosła 52,5 mld euro. Ponadto w porównaniu do roku 2020 odnotowała ona znaczny wzrost – eksport do Niemiec zwiększył się aż o 22,6%. Tym samym jest to ogromna szansa na to, by rozwijały się polskie firmy w Niemczech.

Polski eksport do Niemiec –  dlaczego warto eksportować produkty i usługi?

Eksport do Niemiec z każdym kolejnym rokiem rozwija się coraz bardziej. Niewątpliwie jest on również ogromną szansą dla polskich przedsiębiorców. Niemcy są największą gospodarką w Europie. Kraj ten znajduje się również w światowej czołówce – zajmując 4. miejsce w rankingu państw. Co więcej, polskim przedsiębiorcom sprzyja również bezpośrednie sąsiedztwo Niemiec. Kraj ten od lat jest jednym z najważniejszych odbiorców polskich towarów. Z danych GUS-u wynika, że polski eksport do Niemiec stanowi aż 27% całego polskiego eksportu. Na korzyść dla polskiego eksportu do Niemiec wpływa również łatwy dostęp do rynku niemieckiego. Warto również podkreślić, że polskie produkty w Niemczech są wysoko cenione. W połączeniu z dobrą ceną polskie firmy na rynku niemieckim stają się bardzo pożądane. Dlaczego warto więc eksportować swoje produkty do Niemiec? Powodów jest wiele, a do najważniejszych z nich należą:

  • Zwiększenie sprzedaży produktu – co jest równoznaczne ze zwiększeniem zysków;
  • Rozwój technologiczny – w tym m.in. wdrożenie “know-how” niemieckich przedsiębiorstw;
  • Możliwości ekspansji poza granice Polski – i to przy dużej idzie prawdopodobieństwa, że się uda, co udowodniło już wiele polskich firm w Niemczech;
  • Łatwy dostęp do rynku niemieckiego – nieduża odległość oraz świetnie rozwinięta infrastruktura sprawiają, że stosunkowo niewielkim kosztem można przetransportować towar za granicę.

Za eksportem do Niemiec przemawiają także dane i statystyki GUS-u. Są one prawdziwym dowodem na to, że polski eksport do Niemiec przeżywa właśnie swój renesans.

Eksport do Niemiec – statystyki

Z opublikowanego w zeszłym roku sprawozdania GUS “Obroty towarowe handlu zagranicznego ogółem 30.07.2021 r. i według krajów w 2020 r.” wynika, że w 2020 r. pomimo pandemii nie odnotowano spadku w eksporcie do Niemiec – choć miało to miejsce w przypadku zdecydowanej większości państw. Co więcej, w porównaniu do 2019 r. udział Niemiec w naszym eksporcie zwiększył się aż o 1,3%. To był jednak dopiero początek wielkich zmian – w listopadzie zeszłego roku Główny Urząd Statystyczny podał bowiem do informacji, że w ciągu 3 pierwszych kwartałów 2021 r. polski eksport do Niemiec wzrósł aż o 20,6% – w tym właśnie do naszego zachodniego sąsiada. Ponadto jego wartość osiągnęła 59,6 mld euro. Warto również wspomnieć, że tym samym sprzedaż do Niemiec stanowi niemalże ¼ całości naszego eksportu.

Niemiecka gospodarka opiera się na eksporcie i imporcie

Niemcy to po Chinach i USA największy eksporter na świecie. Poza samochodami i narzędziami przemysłowymi zajmują się oni także eksportem elektroniki. Nie da się jednak ukryć, że równie ogromne znaczenie dla gospodarki tego kraju ma import. Ponieważ gospodarka Niemiec wyszła z kryzysu szybciej niż w przypadku innych krajów strefy euro – sprzedaż w Niemczech jest wysoka. Dotyczy to również sprzedaży wysyłkowej do Niemiec. Największą część niemieckiego importu stanowią przede wszystkim urządzenia do przetwarzania danych, których wartość szacuje się na 90 mld euro. Na kolejnych miejscach znajdują się: ropa naftowa i gaz (82 mld euro), samochody i części samochodowe (81,7 mld euro) oraz wyroby chemiczne (71,7 mld euro). Zestawienie to zamykają maszyny (70,7 mld euro) oraz metale (61,5 mld euro). Jakie produkty z Polski są zatem najczęściej eksportowane do Niemiec?

Polski eksport do Niemiec – co sprzedajemy za Odrę?

Co najczęściej eksportujemy do Niemiec? Z danych GUS-u wynika, że są to:

  1. Urządzenia mechaniczne i elektryka – 34%;
  2. Artykuły spożywcze – 22%;
  3. Wyroby metalowe –  21%;
  4. Chemia – 16%;
  5. Meble – 8,4%.

Na kolejnych miejscach w zestawieniu pojawiły się także tworzywa sztuczne (6,6%) oraz materiały i wyroby włókiennicze (4,3%). To jednak jeszcze nie wszystko – warto bowiem wspomnieć o kilku polskich firmach, które podbiły niemiecki rynek.

Polskie firmy w Niemczech

Z każdym kolejnym rokiem lista polskich firm, które odniosły sukces na rynku niemieckim, rośnie. Niemcy cenią sobie polską jakość oraz jej stosunek jakości do ceny. Dlatego też wiele polskich firm, które wkroczyły na rynek niemiecki, odniosło spory sukces. Wśród nich znajdują się m.in. znane marki z branży:

  • Motoryzacyjnej – czego znakomitym przykładem jest Solaris. Ten polski producent autobusów i tramwajów od lat dostarcza Niemcom tysięcy pojazdów, w tym autobusów hybrydowych. Innym przykładem są firmy Inter Groclin Auto, która zajmuje się produkcją akcesoriów samochodowych oraz Admiral Boats SA, który produkuje łodzie z laminatu.
  • Odzieżowej – tutaj sukcesem pochwalić się mogą przede wszystkim znane marki odzieżowe, np. Simple oraz Reserved. Obie doczekały się setek sklepów stacjonarnych na terenie całego kraju. W tej branży sukces odniosły także inne marki – w tym producent czapek Margot oraz firma Smyk, która słynie z produkcji artykułów dziecięcych.
  • Obuwniczej – czego przykładem jest m.in. sieć sklepów obuwniczych CCC;
  • Meblarskiej – z danych GUS wynika, że firmy meblaskie zatrudniające powyżej 9 pracowników znajdują się na 4. miejscu pod względem przychodów z eksportu. Takich firm jest w Polsce ponad 600, z czego zdecydowana połowa prowadzi sprzedaż zagraniczną. Świetnym tego przykładem jest m.in. marka Kler, VOX;
  • Wyposażenia łazienek – w tym m.in. Sanplast Sp. z o.o., Cersanit, Massi, Opoczno oraz wiele innych;
  • Budowlana – równie dużym powodzeniem cieszą się polscy producenci stolarki okiennej, drzwi oraz materiałów budowlanych. Znakomitym tego przykładem są marki takie jak Grupa Kapitałowa FAM, Drutex, Oknoplast, które odnoszą sukces w całej Europie.

W kolejnych latach z pewnością na niemieckim rynku zbytu zaistnieje znacznie więcej polskich marek. 

Przyszłość sprzedaży do Niemiec

Eksport do Niemiec stanowi ogromną część polskiej gospodarki – tak jak i import produktów stanowi podstawę gospodarki niemieckiej. To pozwala naszym zachodnim sąsiadom skupić się na rozwoju innych gałęzi gospodarki. Jak więc widać, korzyści z takiego stanu rzeczy czerpią obydwie strony. Co więcej, polskie produkty za naszą zachodnią granicą cieszą się bardzo dobrą renomą. Zgodnie z prognozami ekspertów tendencje te w kolejnych latach wcale nie będą się zmniejszać. Przewiduje się bowiem, że coraz więcej polskich przedsiębiorstw dostrzeże możliwości, jakie niesie ze sobą eksport do Niemiec. Dla wielu polskich firm otworzenie się na niemiecki rynek zbytu jest szansą na dalszy, dynamiczny rozwój biznesu.