Czas na Google Analytics 4

Paweł Szala

23/03/2022

Podstawowym źródłem wiedzy analitycznej każdego marketingowca jest Google Analytics. Bez tego narzędzia ciężko jest podjąć kroki w kierunku skutecznej reklamy w Internecie. System oferowany bezpłatnie przez Google dostarcza nam niezwykle dużo informacji, które wykorzystujemy w działaniach marketingowych.

Deadline na usługi

Jeśli korzystasz z Google Analytics dla swojego biznesu w Niemczech, musisz pamiętać, aby przejść na nową wersję systemu – Google Analytics 4.

W marcu 2022 Google ogłosił, że 1 lipca 2023 roku wszystkie standardowe wersje Google Analytics przestaną przetwarzać nowe dane. Oznacza to, że dalsze pomiary będą możliwe jedynie przy korzystaniu z nowej wersji, czyli Google Analytics 4.

Google już od jakiegoś czasu zapowiadał wycofywanie Universal Analytics (czyli wersji, z której prawdopodobnie korzystasz). Teraz gdy mamy oficjalną datę zamknięcia, otrzymaliśmy jasny sygnał do tego, aby zacząć naukę najnowszej wersji narzędzia.

Co nowego oferuje Google Analytics 4?

Google stawia przede wszystkim na sztuczną inteligencję. Dzięki bardziej inteligentnym modelom systemów uczącym się, Google Analytics 4 jest w stanie przewidywać przyszłe działania w Twoim sklepie internetowym, takie jak prawdopodobieństwo rezygnacji lub potencjalny przychód. Na pewno pomoże to m.in. w tworzeniu interesujących grup odbiorców, a docelowo w poprawieniu zwrotu z inwestycji.

Nowy system pozwala również na mierzenie działań zarówno na Twojej stronie internetowej, jak i w aplikacjach. Raporty konwersji pozwolą ukazywać bardziej szczegółowe ścieżki konwersji z różnych platform i urządzeń.

Google Analytics 4 oznacza także bezproblemową integrację z innymi usługami Google, takimi jak Google Tag Manager czy Google Ads.

Co powinienem zrobić?

Jeśli dotychczas nie korzystałeś z Google Analytics, to przy utworzeniu konta, nowa wersja będzie wersją domyślną. Nie pozostaje Ci nic innego, jak zacząć pomiary.

Jeśli korzystasz z Universal Analytics, to najlepszy czas na to, aby zacząć interesować się najnowszą wersją systemu.